Są problemy przy płaceniu nowym 500 zł

Są kłopoty z najnowszym banknotem NBP. Jak donosi „Super Express”, w niektórych sklepach pojawiły się ogłoszenia „banknot 500 zł nie jest przyjmowany”. O co chodzi?

Od 10 lutego na rynku pojawił się nowy banknot o nominale 500 zł. Znajduje się na nim wizerunek króla Jana III Sobieskiego. W jednym z warszawskich marketów Simply dziennikarze „SE” natrafili na informację o tym, że banknot 500 zł nie jest przyjmowany. Nie dotyczyło to całego sklepu, ale jedynie popularnych kas samoobsługowych.

Problem polega na tym, że 500 zł mają nowe zabezpieczenia, które wymagają dokładnych testów przed wprowadzeniem ich do placówek handlowych na kasy samoobsługowe. Zarówno Simply, jak i Auchan, do którego należą te pierwsze markety, pracują nad zlikwidowaniem problemy. Sieci przepraszają swoich klientów i zapraszają do tradycyjnych kas, gdzie bez problemu można zapłacić nowymi banknotami.

Nowoczesne zabezpieczenia nie do podrobienia

Do obiegu trafiło 50 mln sztuk pięćsetek. Choć emisja na takim poziomie oznacza, że jest całkiem spora szansa na ustrzelenie nowego banknotu, to jednak w praktyce nie będzie to takie łatwe. Zgodnie z planem banku centralnego, w pierwszych latach nowy banknot posłuży głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP i będzie rzadko spotykany w obiegu.

Ile warte jest 500 zł? W internecie nawet 750 zł. Dokładnie tyle oferują niektórzy kupujący za nowe banknoty o nominale 500 złotych. Na internetowych aukcjach zaroiło się od ofert sprzedaży banknotu z podobizną Jana III Sobieskiego.

Zgodnie z zasadą, że im większy nominał, tym większy format banknotu, nowa 500-złotówka jest jeszcze większa niż już dość pokaźnych rozmiarów banknot dwustuzłotowy. Jego wymiary to 150 na 75 milimetrów, czyli będzie o 6 mm dłuższy i o 3 mm szerszy.

W banknocie zastosowano kilka nowoczesnych zabezpieczeń (m.in. farbę zmieniającą kolor) oraz ułatwienia dla osób niewidomych. NBP zapewnia, że obecnie poziom fałszerstw banknotów w Polsce jest niski. Odsetek ujawnionych falsyfikatów wyniósł 4,6 fałszywych banknotów na milion.
Pracę nad nowym banknotem rozpoczęto w listopadzie 2014 roku. Za jego projekt odpowiada Andrzej Heidrich, autor pozostałych polskich banknotów. Znajdują się na nich polscy władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów obiegowych 10, 20, 50, 100 i 200 zł, tj. Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary. Struktura nominałowa polskich banknotów nie zmieniała się od 1995 roku, czyli od 21 lat.

Wprowadzenie banknotu 500 zł poprzedziła modernizacja dotychczasowych polskich nominałów (10, 20, 50, 100 złotych). Nowe banknoty o niższych nominałach znajdują się w obiegu od kwietnia 2014 r., banknot 200- złotowy zmodernizowano w lutym 2016 r. Wszystkie banknoty po „liftingu” wyposażono w najnowocześniejsze na świecie zabezpieczenia.

Źródło: finanse.wp.pl