KNF zabrała głos ws. informacji o ataku na banki w Polsce

KNF reaguje na informacje o ataku na banki w Polsce. Rzecznik Komisję Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz podkreślił, że informacje nadzorcze posiadane przez Komisję nie potwierdzają wyjątkowości obecnej sytuacji. Trzeba też dodać, że zajmujący się bezpieczeństwem w sieci portal Niebezpiecznik.pl kwestionuje informacje o cyberataku.

Jak zauważył Dajnowicz w przesłanym PAP Technologie we wtorek komentarzu, w przypadku jakichkolwiek akcji cyberprzestępców wymierzonych w klientów banków przydatne są standardowe zasady bezpieczeństwa. „Przed potwierdzeniem transakcji kluczowe jest zweryfikowanie zgodności numeru konta, na które chce się przeleć środki, z numerem, który jest w kodzie autoryzacyjnym przekazanym SMS-em. Tak jak zawsze, nie należy otwierać podejrzanych linków lub plików w otrzymanych wiadomościach e-mail i SMS. Nie powinno się korzystać z bankowości elektronicznej za pośrednictwem niesprawdzonych urządzeń lub połączeń (np. publicznej WiFi)” – radzi KNF.

Rzecznik Komisji podkreśla też, że warto cyklicznie zmieniać hasło do logowania w systemie bankowości elektronicznej, a jeżeli zaobserwuje się nietypowe lub podejrzane działania, trzeba niezwłocznie zgłosić ten fakt do swojego banku.

źródło: onet.pl