Repolonizacja groszy. Brytyjczycy nie będą nam już bili monet

Mennica Polska od początku 2017 r. znów będzie produkowała monety o nominałach 1, 2 i 5 groszy. Tym samym polska spółka ponownie będzie dostarczała na polski rynek wszystkie monety obiegowe.
Od kwietnia 2014, jeszcze do końca 2016 r., za produkcję i dostawy monet o nominałach 1, 2 i 5 groszy odpowiada brytyjska mennica. Mennica Polska bije wyższe nominały (10, 20 i 50 groszy oraz 1 złoty, 2 złote i 5 złotych). Jednak od początku 2017 r., na mocy ramowej umowy a Narodowym Bankiem Polskim, Mennica Polska będzie odpowiedzialna za całą produkcję monet w Polsce.

Wartość zamówienia z NBP, obejmującego produkcję i dostawę zarówno monet obiegowych, jak i kolekcjonerskich i uncjowych, to ponad 106,5 mln zł.

Mennica Polska to spółka publiczna notowana na GPW od ponad 15 lat. 49 proc. udziałów w spółce ma Zbigniew Jakubas wraz z podmiotami zależnymi. Według rankingu Forbesa za 2016 r. Jakubas plasuje się na 16. miejscu zestawienia najbogatszych Polaków.

Mennica Polska produkuje monety obiegowe także dla kilku innych krajów, np. Kolumbii, Dominikany, Gwatemali, Gruzji, Boliwii czy Urugwaju.

Źródło: gazeta.pl