Rozbicie grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatków na szeroką skalę, zatrzymanie 3 osób biorących udział w przestępczym procederze związanym z tzw. karuzelą podatkową, a także zabezpieczenie mienia i środków finansowych pochodzących z przestępstwa na ponad 1,5 miliona złotych, to efekt działań zorganizowanych i przeprowadzonych na terenie kraju przy współpracy funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, pracowników wywiadu skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej we Wrocławiu, funkcjonariuszy Wydziału Odzyskiwania Mienia Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz przedstawiciela Europolu. Działania przeprowadzono w 34 miejscach.
Działania przeprowadzono na terenie powiatu wrocławskiego i w innych regionach kraju. Uczestniczyło w nich blisko 100 funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w tym funkcjonariusze komórek dw. z Przestępczością Gospodarczą i Dochodzeniowo – Śledczych, a także funkcjonariusze Wydziału Odzyskiwania Mienia Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz przedstawiciel Europolu z siedzibą w Hadze i 10 pracowników wywiadu skarbowego we Wrocławiu. W wyniku przeprowadzonych działań rozbito grupę przestępczą o zasięgu międzynarodowym zajmującą się wyłudzaniem podatków na szeroką skalę.
Oszustwa podatkowe polegały na nabywaniu paliwa od podmiotów zagranicznych, posiadających polską koncesję, na specjalnie w tym celu założone firmy słupy, które nie odprowadzały należnego podatku VAT.
Realizację przeprowadzono w ramach śledztwa prowadzonego przez Komendę Miejską Policji we Wrocławiu i Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu przy współpracy z Urzędem Kontroli Skarbowej we Wrocławiu. Prowadzone śledztwo dotyczy wyłudzenia na przestrzeni ostatnich kilku lat podatków o łącznej wartości 11 milionów złotych oraz narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie w wysokości 66 milionów złotych tytułem podatków VAT i dochodowego. W przedmiotowej sprawie Urząd Kontroli Skarbowej we Wrocławiu prowadzi szereg kontroli skarbowych.
Wcześniej, w tej sprawie policjanci zatrzymali już 4 osoby, które na podstawie zebranego materiału dowodowego zostały tymczasowo aresztowane. Obecne działania wymierzone były w kolejne osoby, biorące udział w przestępczym procederze związanym z tzw. karuzelą podatkową przy obrocie paliwami płynnymi oraz luksusowymi samochodami.
Wyłudzone z budżetu pieniądze wydawano m.in. na zakup luksusowych pojazdów, które kupowano u polskich dealerów i następnie fikcyjnie sprzedawano za granicę do firm zarejestrowanych przez członków grupy, po czym z powrotem sprowadzano do Polski, rażąco zaniżając wartość pojazdów lub zmieniając ich przeznaczenie.
Podczas działań przeprowadzonych na terenie powiatu wrocławskiego i w innych regionach kraju, policjanci i pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej dokonali sprawdzeń łącznie w 34 siedzibach firm, biur rachunkowych i mieszkań prywatnych, zabezpieczając materiał dowodowy w postaci dokumentacji księgowej. W wyniku przeprowadzonej realizacji zatrzymano kolejne 3 osoby, w tym organizatora procederu, księgową i prezesa jednej ze spółek. Wszyscy, to mieszkańcy Wrocławia i powiatu wrocławskiego, w wieku od 37 do 39 lat.
W powyższych działaniach pomocy w ustaleniu majątku sprawców udzielili funkcjonariusze Wydziału Odzyskiwania Mienia Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, który w Polsce pełni rolę jedynego krajowego Biura ds. Odzyskiwania Mienia. Pozyskane przez tych policjantów informacje przyczyniły się do ujawnienia i zabezpieczenia mienia pochodzącego z działań przestępczych. Do sprawy tej z Hagi oddelegowano pracownika Europolu.
W efekcie przeprowadzonej realizacji, na chwilę obecną zabezpieczono majątek spółek biorących udział w przestępczym procederze oraz majątek sprawców o wartości ponad 1,5 miliona złotych, w postaci samochodów, w tym sportowego modelu Mercedesa, BMW i Porsche, motocykla Harley Davidson, drogiego zegarka renomowanej firmy, gotówki w różnych walutach, mieszkania, czy też środków na rachunkach bankowych.
Zatrzymani na podstawie zebranego materiału dowodowego usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustw podatkowych. Za czyny, o które są podejrzani grozi im teraz kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. O ich dalszym losie zdecyduje teraz sąd.
Prokuratura wystąpiła już do sądu z wnioskami o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec dwóch podejrzanych. Obecnie w dalszym ciągu wyjaśniane są wszystkie okoliczności tego przestępczego procederu w ramach prowadzonego śledztwa.
Źródło: policja.pl