Skandal w mBanku. Zablokowali konto, bo nie podobał im się dokument

mBank ponownie zablokował środki na koncie klienta – podaje portal www.telepolis.pl. Tym razem taka nieprzyjemna sytuacja spotkała panią Olge, stewardessę, która na własnym kanale YouTube opowiedziała o dziwnych praktykach mBanku.

mBank nie ustrzegł się przed kolejną wpadką. W niecałe dwa miesiące po głośnym zdarzeniu, gdy na koncie przypadkowego klienta pojawiły się blisko 2 miliony długu, a konto zostało zablokowane, teraz doszło do innego, w skutkach podobnego przypadku.

Tym razem trafiło na panią Olgę, stewardessę, która prowadzi w mediach społecznościowych, w tym na YouTube, kanały pod nazwą „Życie Stewardessy”. O swoim zawodzie napisała także książkę. W opublikowanym dziś filmie wieloletnia klientka mBanku opowiedziała o nieprzyjemnej przygodzie z tą instytucją.

Pani Olga ma konto w mBanku ponad 10 lat, założyła je jeszcze jako nastolatka. Później, już pracując jako stewardessa, otworzyła nowy rachunek. Przez lata wszystko działało bez zarzutu. Do czasu…

Wszystko zaczęło się od tego, że pani Olga, przebywając w Polsce – w przerwie między lotami – nie mogła zapłacić za rachunek w restauracji, mimo dodatniego stanu konta. Po wejściu do bankowości internetowej mBanku stewardessa odkryła ze zdziwieniem, że jej środki zostały zablokowane. Z konta nie można dokonać przelewu do innego banku, nie można też wypłacić gotówki, nie działają żadne inne usługi.

Jak wyjaśnia pechowa klientka, od kilku miesięcy dostawała z mBanku monity o konieczności zaktualizowania danych o dowodzie osobistym. Problem w tym, że pani Olga nie ma ważnego dowodu osobistego. Mimo że jest obywatelką Polski, to nie mieszka w kraju, za granicą też pracuje i wszędzie posługuje się paszportem. Jej dowód osobisty wygasł w 2022 roku.

Po tej sytuacji pani Olga wybrała się do oddziału mBanku. Na miejscu okazało się, że ze swoich pieniędzy może korzystać tylko i wyłącznie po zaktualizowaniu dowodu – czyli w tym przypadku wyrobieniu nowego dokumentu i podaniu nowych danych do systemu bankowego.

A paszport, który uznawany jest w bankach na całym świecie? Ten dokument też zawiera wszystkie dane obywatela jak PESEL. Niestety mBank odmówił pani Oldze uznania tego dokumentu.

Mieszkając poza Polską, mając konta w różnych bankach – miałam konto bankowe w Kambodży, w Irlandii, w Polsce w innym banku, w Omanie – nigdy nic takiego nie miało miejsca

– żali się pani Olga.

Pechowa klientka mBanku nie jest dłużnikiem, nie ma żadnych zaległości w płatnościach, nie ściga jej komornik, a jako stewardessa ma stałe wpływy na konto – mimo tego została zablokowana.

Jedyną możliwością, sugerowaną w oddziale mBanku, miało być całkowite zamknięcie konta i przelanie środków do innego banku. System mBanku odrzucił jednak tę próbę z komunikatem, że numer rachunku podawanego do transferu środków jest nieprawidłowy. Pani Olga zgłosiła reklamację, ale bank dalej odmawia jej pomocy. Co więcej, klientka została odcięta od infolinii i nie może interweniować tą drogą. Cała przepychanka trwa już około miesiąca, bez efektu.

W filmie na kanale „Życie Stewardessy” cytowane są też komentarze innych klientów mBanku, którzy mierzyli się z podobnymi problemami i też utracili dostęp do własnych pieniędzy.

Przygoda z mBankiem wywołała u pani Olgi gorzką refleksję, że gotówka daje jednak największe bezpieczeństwo i gdyby nie to, że ma także pieniądze w innych bankach, zostałaby całkiem bez środków do życia.

Stanowisko mBanku

Otrzymaliśmy stanowisko mBanku w opisanej sprawie. Załączamy je w oryginalnej pisowni:

Niestety, nie możemy publicznie komentować spraw, które dotyczą naszych klientów, ponieważ obowiązuje nas tajemnica bankowa.

Przede wszystkim wyjaśniamy, że od 1 września polski paszport jest przez nas traktowany na równi z dowodem osobistym i mDowodem (dokument mObywatel). Informacje o tym, jakie dokumenty tożsamości akceptujemy, publikujemy na: https://www.mbank.pl/indywidualny/uslugi/uslugi/tozsamosc/dane-osobowe/ Warto wiedzieć, że paszport oraz mDowód należy zarejestrować w placówce banku. Dowód osobisty można dodać samodzielnie w aplikacji lub serwisie transakcyjnym.

Skąd różne podejście do dowodu osobistego i paszportu?
W przypadku dowodu, bank może potwierdzić jego autentyczność w Rejestrze Dowodów Osobistych. Analogiczna baza nie jest dostępna dla paszportów, przez co ustalenie autentyczności czy statusu (np. unieważnienia) takiego dokumentu jest utrudnione. Dla banku oznacza to ryzyko wadliwego wykonania obowiązków wskazanych w ustawie z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Dodatkowo, zgodnie art. 37 tej ustawy, bank jest zobowiązany do uwzględniania informacji pochodzących z wiarygodnego i niezależnego źródła.

Z podobnych powodów prosimy klientów o rejestrowanie aktualnych danych związanych z dokumentami tożsamości. O konieczności aktualizacji danych informujemy na wiele tygodni przed tymczasową blokadą rachunku. Robimy to z tak dużym wyprzedzeniem, żeby klienci nie musieli mierzyć się z trudnościami.

Źródło: www.telepolis.pl