Czy płacisz gotówką? Nowe przepisy i kontrole

Bruksela poważnie podchodzi do regulacji płatności gotówkowych. Planuje wprowadzić ogólnoeuropejski limit na takie transakcje oraz zapowiada intensyfikację kontroli dla osób płacących gotówką powyżej 3 tysięcy euro. Celem tych działań jest zapobieganie praniu brudnych pieniędzy.

W Polsce limity transakcji gotówkowych już obowiązują, głównie dla przedsiębiorców, z ustawą z 2018 roku ustalającą limit na 15 tys. zł. PiS planował obniżyć ten limit do 8 tys. zł w ramach Polskiego Ładu, ale ostatecznie zrezygnował z tego pomysłu.

Według Interii, Parlament Europejski przyjął w kwietniu pakiet regulacji mających na celu zapobieganie terroryzmowi i praniu brudnych pieniędzy. Jednym z postanowień jest wprowadzenie ogólnoeuropejskiego limitu płatności gotówkowych na poziomie 10 tys. euro (43 159 zł). Dodatkowo, transakcje gotówkowe powyżej 3 tys. euro (13 tys. zł) będą podlegały kontroli, a sklepy będą musiały identyfikować klientów dokonujących takich zakupów. Przepisy te mają wejść w życie od 2027 roku.

Nowe przepisy mają na celu załatanie luk w prawie krajowym. Sprzedawcy dóbr luksusowych będą musieli sprawdzać tożsamość swoich klientów i zgłaszać podejrzane transakcje.

Zaostrzone zasady obejmą handel biżuterią, luksusowymi samochodami, prywatnymi samolotami i statkami. Władze będą również uważniej monitorować kryptowaluty oraz transakcje bankowe “superbogatych” z aktywami przekraczającymi 50 milionów euro. Właściciele spółek posiadających co najmniej jedną czwartą udziałów będą musieli być zarejestrowani w całej UE.

Transakcje gotówkowe stają się coraz mniej popularne, choć nadal dominują w wielu krajach. Dane Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pokazują, że w latach 2019-2022 liczba transakcji gotówkowych spadła z 72 do 59 proc. W Polsce, według raportu NBP z 2023 roku, 50,9 proc. badanych preferuje transakcje bezgotówkowe, choć wielu Polaków wciąż chce mieć możliwość płacenia gotówką.

Analitycy NBP zaznaczają, że gotówka ma funkcję stabilizującą i jest istotna w sytuacjach kryzysowych. W raporcie NBP wskazano, że reakcja Polaków na wybuch wojny w Ukrainie, objawiająca się zwiększonymi wypłatami gotówki, podkreśla potrzebę posiadania środków pieniężnych w niepewnych czasach.

Dla większości małych i średnich przedsiębiorstw nowe regulacje wprowadzone przez Brukselę nie będą miały większego wpływu. Gotówka jest najczęściej używana w zakładach usługowych, na targowiskach i w sklepach spożywczych.

Wprowadzenie obowiązku weryfikacji każdej transakcji powyżej 3 tys. euro może wydłużyć czas realizacji zakupów. Duże salony jubilerskie i samochodowe prawdopodobnie będą musiały zatrudnić dodatkowy personel do weryfikacji takich transakcji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nie wszystkie placówki są jednak na to przygotowane.

Źródło: businessinsider.com.pl