Premier powołała Marka Chrzanowskiego na przewodniczącego KNF

Premier Beata Szydło powołała Marka Chrzanowskiego na stanowisko przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, podała KNF.

„Premier Beata Szydło powołała z dniem 13 października 2016 r. nowego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego – doktora nauk ekonomicznych Marka Chrzanowskiego” – czytamy w komunikacie.

Chrzanowski zastąpi na tym stanowisku Andrzeja Jakubiaka, którego kadencja właśnie się kończy. Obecny prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński podtrzymał ostatnio plan przywrócenia bankowi centralnemu nadzoru nad sektorem bankowym, ale wskazał, że do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia formuły prawnej – chodzi o to, by nie było luki organizacyjnej i zapaści w jakości nadzoru. Nie doprecyzował jednak, czy NBP przejąłby od KNF tylko nadzór nad pionem bankowym.

W ub. tygodniu Senat przyjął wniosek o odwołanie Marka Chrzanowskiego z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Chrzanowski tłumaczył wówczas, że zrezygnował z przyczyn osobistych. Nie były to przyczyny związane ani z jego pracą naukową, ani z pracą w banku centralnym. Sześcioletnia kadencja Chrzanowskiego w RPP rozpoczęła się 25 stycznia 2016 r.

W 2006 r. Chrzanowski uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej (SGH). Zawodowo jest związany z SGH, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Polityki Gospodarczej w Instytucie Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej. Autor publikacji naukowych z zakresu finansów publicznych oraz polityki monetarnej, podał bank centralny na swojej stronie.

Źródło: biznes.onet.pl