Przez fikcyjny obrót srebrem i złotem wyłudzali vat – CBŚP zlikwidowało grupę przestępczą

1-206008Zorganizowaną grupę przestępczą, która fikcyjnie na skalę międzynarodową prowadziła sprzedaż srebra i złota rozbili policjanci CBŚP w Katowicach ze służbami podległymi Ministrowi Finansów. Przestępcza działalność polegająca na wyłudzeniu nienależnego podatku VAT naraziła Skarb Państwa na straty w wysokości prawie 140 mln złotych. Zarzut wyłudzenia podatku VAT usłyszało już 41 osób. 7 głównych podejrzanych aresztowano.

Sprawcy wyszukiwali młode, bezrobotne osoby, często w trudnej sytuacji życiowej. Na ich personalia założyli około 60 fikcyjnych firm. Jak ustalili policjanci, przestępczy proceder działalności gospodarczej na tzw. słupa polegał na wystawianiu faktur i fikcyjnym obrocie granulatem srebra i złota. W końcowym okresie przestępczej działalności były to również kilkukilogramowe figurki wykonane ze złota. Wyroby z metali szlachetnych trafiały do krajów członkowski UE. W ten sposób uzyskiwano możliwość zwrotu podatku VAT ze względu na różnice w stawkach tego podatku deklarowanych do urzędów skarbowych. Funkcjonariusze CBŚP w Katowicach współdziałając z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej oraz Urzędami Kontroli Skarbowej w Katowicach i Bydgoszczy, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, zatrzymali kolejne 2 osoby należące do zorganizowanej grupy przestępczej, mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

Sprawa ma skomplikowany i wielowątkowy charakter z uwagi na zasięg przestępczej działalności. Funkcjonariusze podejrzewają, że działania grupy wykraczały poza granice kraju i swym zasięgiem obejmowały Anglię, Niemcy i Włochy.

Dwaj mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego to kolejni zatrzymani przez CBŚP członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem wielomilionowych kwot nienależnego zwrotu podatku VAT, w ramach wewnątrzwspólnotowego obrotu metalami szlachetnymi. Policjanci szacują, że od stycznia 2012 roku do stycznia 2014 działalność tzw. karuzeli finansowej, której celem było wyłudzanie podatku VAT, naraziła Skarb Państwa na stratę około 140 milionów złotych.

Do tej pory w głównym wątku śledztwa funkcjonariusze zatrzymali 41 podejrzanych w wieku od 24 do 56 lat. Wszyscy usłyszeli zarzuty, w tym m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i wyłudzenia podatku VAT. Decyzją sądu 7 z nich zostało aresztowanych, wobec pozostałych zastosowano poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju i policyjny dozór. Funkcjonariusze zabezpieczyli mienie należące do podejrzanych na poczet grożących im kar o wartości blisko 5 milionów złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Źródło: Policja