Ryzyko utraty swoich pieniędzy

Uwaga na oszustów. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed firmami finansowymi. Na specjalnej liście KNF znalazło się 130 podmiotów – powierzenie im swoich pieniędzy grozi ich utratą. Ponad 60 z nich znajduje się w kategorii prowadzenia działalności bankowej bez zezwolenia.

KNF ostrzega: uwaga na ryzyko utraty kapitału

Przedstawiciel biura prasowego KNF, Maciej Krzysztoszek podkreśla, że nawet najlepsze przepisy nie są w stanie ochronić pieniędzy Polaków. Konsumenci, powierzając komuś swoje oszczędności, zdaniem rozmówcy IAR, powinni wykazać się rozsądkiem i uwagą.

Warto pamiętać, że każdy zysk, który jest wyższy od przeciętnego wiąże się też z wyższym ryzykiem utraty kapitału.

KNF: warto sprawdzać listę ostrzeżeń publicznych

Maciej Krzysztoszek wyjaśnia, że powierzając pieniądze instytucji warto sprawdzić, czy nie występuje ona na tak zwanej liście ostrzeżeń publicznych KNF. Taki spis można znaleźć na stronie internetowej Komisji. Warto także sprawdzić, czy wpłacane pieniądze będą objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Pomóc, zdaniem rozmówcy IAR, może też zasięgnięcie opinii o firmie za pośrednictwem forów internetowych.

KNF ma nowe uprawnienia

Zmiany w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym dały Komisji dodatkowe uprawnienia. Od końca ubiegłego roku, KNF może przeprowadzić postępowanie wyjaśniające nawet wobec podmiotów, których nie nadzoruje.

Założyciele Amber Gold, Marcin i Katarzyna P. oskarżeni są o pranie brudnych pieniędzy i fałszowanie dokumentów. Grozi im 15 lat więzienia. Komisja Nadzoru Finansowego jest oskarżycielem posiłkowym w tej sprawie.

Źródło: onet.pl