Płatność gotówką. Sejm wykreślił przepisy wprowadzone przez Polski Ład

W piątek Sejm wykreślił wprowadzone w ramach Polskiego Ładu ograniczenia w płatnościach gotówką, które miały wejść w życie 1 stycznia 2024 r – podaje portal businessinsider.com.pl. Ile ma wynosić limit?

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wykreślenie przepisów, wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu, dotyczących ograniczeń płatności w gotówce. Miały one wejść w życie od początku przyszłego roku.

Za ustawą głosowało 438 posłów, ośmiu było przeciw, żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.

Płatność gotówką. Ile wynosi limit?

Celem nowych przepisów jest wykreślenie zapisów, na mocy których przedsiębiorcy w relacjach z innymi przedsiębiorcami mogą zapłacić w gotówce tylko wtedy, kiedy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę płatności, nie przekracza 8 tys. zł. Przyjęcie ustawy oznacza, że pozostanie obecny limit, wynoszący 15 tys. zł.

Innym rozwiązaniem, które zostało wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, jest narzucenie na konsumenta obowiązku płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeśli wartość transakcji – bez względu na liczbę płatności – przekracza 20 tys. zł. To rozwiązanie miało wejść w życie również od 1 stycznia 2024 r. i również ma zostać wykreślone na podstawie przyjętej w piątek ustawy.

Ustawa zakłada także wykreślenie przepisów ograniczających płatności w gotówce, które znajdują się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Źródło: businessinsider.com.pl