Uwaga na internetowych oszustów! Nie otwierajcie e-maili z podpisem „ZUS”

Podkarpacki ZUS ostrzega przed oszustami, którzy chcą uzyskać dostęp do danych komputerowych klientów Zakładu. ZUS nie wysyła maili do swoich klientów.

Jak podaje portal rzeszow-news.pl oszuści podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych znów się uaktywnili. W zeszłym tygodniu do Zakładu zadzwoniło kilkanaście osób z informacją o dziwnych mailach, w których jako nadawca figuruje właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W temacie wiadomości wpisana była fraza „Zaległe składki”, zaś w samym e-mailu prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości.

– Na szczęście klienci zwrócili uwagę na nieprawidłowy adres mailowy ZUS, który był w stopce maila. Stopka, poza prawidłowym adresem centrali ZUS, zawierała bowiem adres skrzynki mailowej oparty o domenę rządową tj. „gov.pl”, tymczasem tak strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w oparciu o domenę rządową – twierdzi Wojciech Dyląg, rzecznik podkarpackiego ZUS.

ZUS przypomina, że nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu.

ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. – Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci – ostrzega Wojciech Dyląg.

Jeżeli macie wątpliwości, co do nadawcy otrzymanej korespondencji, skontaktujcie się z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej, tel. 22 560 16 00.

Źródło: rzeszow-news.pl