„KYC Smart & Easy” – Raporty weryfikacji PEP

Miło nam poinformować, iż w miesiącu maju, zdecydowana większość naszych Partnerów w sposób aktywny korzysta już z systemu informatycznego umożliwiającego realizacje ustawowego obowiązku w zakresie określonym przez: Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie wykazu krajowych stanowisk i funkcji publicznych będących eksponowanymi stanowiskami politycznymi.

Jak pisaliśmy w ostatniej wiadomości do naszych Partnerów:

„W ostatnich miesiącach zauważyliśmy wzmożoną aktywność współpracujących z nami banków w dziedzinie kontroli przestrzegania przez Biura Usług Płatniczych procedur związanych z AML oraz PEP (Politically Exposed Person). Wydaje się, że jest to efekt sytuacji geopolitycznej w jakiej znalazł się świat. Coraz to nowe sankcje nakładane przez ONZ i EU na poszczególne osoby jak i firmy sprawiają, iż banki znajdują się pod coraz większą presją kontrolowania swoich klientów. Jest to wyraźnie dostrzegalne, gdy spojrzymy na bardzo intensywny w ostatnich miesiącach proces aktualizacji list sankcyjnych (Consolidated Sanctions List). Od marca 2022 instytucje UE publikują je nawet co 2-3 dni. 

Obawiamy się, iż musimy przyzwyczaić się do korzystania z narzędzi analitycznych takich jak AMOLA SYSTEM jak i wprowadzonego na przełomie roku nowego systemu informatycznego „KYC Smart & Easy” służącemu analizie danych osób na eksponowanych stanowiskach.”

Mamy świadomość tego, iż banki obawiają się podejrzeń o łamanie sankcji nakładanych w ostatnich miesiącach i latach zarówno przez ONZ, UE jak i Stany Zjednoczone. Gdy czytamy jakie spustoszenie w świecie bankowości może wywołać np. 'odcięcie’ banku od systemu SWIFT – rozumiemy, że banki nie zgodzą się narażać swojego bezpieczeństwa.

Zapraszamy zatem naszych Partnerów do regularnego monitorowania pracy swoich kasjerów i przypominania im o obowiązku takiej analizy. Nic nie wskazuje na to, aby obowiązujące prawo miało zmienić się najbliższym czasie.

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do skorzystania z ‘PEP-instrukcji’, która została rozesłana w korespondencji mailowej dnia 20.05.2022 r. lub do kontaktu z Help Desk tel. 695 738 558.

Pozdrawiamy
Zespół Amola